Током шетње Београдом стигли смо до зграде у улици Краља Петра у Београду. Направили смо паузу, испред Академије при Српској Православној Цркви за уметност и конзервацију. Поздравили смо студенте који су испред улаза такође правили паузу. Они су одмарали од целодневног рада. Било је касно увече, и умор се назирао на њиховим лицима. Изашли су мало да одморе, јер имају у плану да раде до касно у ноћ. Приметили су наше интересовање за њихову уметност, тако да су нас упитали: да ли смо вољни да видимо њихове радне просторије. Морао сам да откажем планиран термин за пливање, јер било ми је тешко одбити указану могућност посете унутрашњости ове мале Академије. Одазвали смо се на позив и препустили се нашим гостопримцима како би нас упознали са својом галеријом. Унутар галерије примећивао се велики таленат, али и уложени труд студената ове академије. Свој таленат су мудро скривали, тумачећи да је за лепоту коју су нам представили потребан само труд. Невена, као најстарији члан наших гостопримаца била је водич и студенитма у раду, али и нама у обиласку галерије. Студенти кажу да не сликају они представљене радове, већ да су њихове руке вођене кроз призму духовности, тако да њихова духовност управља креирањем. Сваки њихов рад је више духовна него материјална креација која се сједињује са светом кроз визуални идентитет. Они су причали, говорили а ми и тумачили, али тешко нам је било схватити њихову поруку. Тешко је појаснити и растумачити њихову уметничку науку. Њихова дубоко изражена креативна вештина за лаика попут мене остаје недокучива. Једноставно не упијам речи и поруке њиховог уметничког стваралаштва.
Било је тешко окупити их за заједничку фотографију. Тек касније су попустили и допустили мојој идеји фотографисања. Препустили смо се њиховим креативним рукама и они су нас водили даље кроз галерију. Водили су нас у катакомбе, у којима се налазе радионице за конзервацију. Зидови катакомби су осликани ликовима светитеља. На неким зидовима они су осликани на фрескама, а на неким зидовима приказани су мозаиком. Сваки делић простора испуњен је уметничким радом. На једном каменом блоку налази се мозаик чије коцкице одражавају Христов лик, али у потпуно белој боји. Због једнобојног приказа потребно је добро се загледати, да би се препознао Христов лик. Пред овим мозаиком често се Патријарх Павле задржавао. Кажу ми студенти да је патријарх Павле често посећивао њихову академију и детаљно пратио и волео њихов рад. Следила је још једна просторија на горњем спрату до које воде многе степенице. Сврху иконописачке росторију објаснили су нам питањем: да ли вам се ово чини као део раја? Зато што је сврха те просторије да у њој настају иконе светитеља. Креације које настају у овој просторији темеље се на посебној уметности која се изражава кроз две димензије. На њима нема дубине, као треће димензије. У њиховим уметничким креацијама нема дубине, али зато се нама који гледамо иконе пружа могућност да замислимо и доживимо трећу безграничну димензију. Настала је тишина у просторији, сви смо ушутили када смо чули кораке из ходника. Неко се приближавао. Помало уплашени, јер у ово касно доба нико не долази. Кораци су били све гласнији до тренутка када се на вратима појавила продеканица за наставу. Њен првобитно изненађен израз лица се опустио када је видела наше угодно друштво. Придружила нам се у пројекцији треће димензије нашег малог истраживачког тима. Милицу сам препознао са једне изложбе на којој сам гостовао, њени радови и тамо, али и овде били су једни од најлепших, доиста вредни похвале и највише оцене.
Наши пријатељи уметници су нас позвали на следеће дружење, у петак, 17.05.2014. када се одржава Ноћ музеја. Позвали су нас у жељи да нас изненаде са новим уметнинама и креацијама које припремају. Надам се да ће и тада много младих доћи и подржати њихов рад и њихов труд. Надам се да ће тада њихове уметничке креације улепшати целокупни програм за Ноћ музеја. Сигуран сам да у њиховој уметничкој понуди посетиоци могу да осете духовну снагу која може да их обогати.
Ненад Бадовинац,
09.05.2014.
Кликните на Фотографију и погледајте увећане фотографије: